Czym wyczyścić kolektor ssący

Czym wyczyścić kolektor ssący

 

Auto straciło na mocy, a Ty nie wiesz gdzie leży przyczyna? A czy sprawdzałeś stan kolektora dolotowego? Jeśli nie, to w tym artykule dowiesz się, jak i czym wyczyścić kolektor ssący.

Kolektor ssący - Co to jest i jaka jest jego funkcja?

Kolektor ssący to element układu dolotowego, którego zadaniem jest dostarczanie powietrza lub mieszanki paliwowo-powietrznej do cylindra silnika. 

Jako że w czasie pracy silnika kolektor cały czas ma styczność z mieszanką, to na jego wewnętrznych ściankach stale gromadzi się specyficzny nalot z oleju i niespalonych cząstek paliwa zwany nagarem. Warto podkreślić, że nadmiar nalotu ma negatywny wpływ na funkcjonowanie auta, a dokładniej przepustowość powietrza i wzbogacanie mieszanki o powietrze.

Czym wyczyścić kolektor ssący

Brudny kolektor ssący -  Objawy

A ja ocenić czy to faktycznie brud jest przyczyną gorszej “kondycji” auta. Najprościej będzie to ocenić po tym, jak auto zachowuje się na drodze. Jeśli w ostatnim czasie zauważyłeś ewidentny spadek mocy auta, to warto byś sprawdził stan kolektora.

Nadmiar nagaru w kolektorze może zmniejszyć przepustowość nawet o kilkadziesiąt procent, co nie tylko daje się odczuć po samej jeździe, ale również ma wpływ na żywotność silnika. 

Przeczytaj również: Regeneracja filtra DPF - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Czym wyczyścić kolektor ssący

Jak wyczyścić kolektor ssący?

Najprościej rzecz biorąc: wymontować, wyczyścić, zamontować. 

Fizyczne usunięcie nagaru jest najskuteczniejszą metodą czyszczenia kolektora, ponieważ redukuje 100% naleciałości z jego ścianek. Do tego zadania wykorzystuje się specjalne środki rozpuszczające tłuszcz i brud. 

A czy nie można jakoś prościej, np. bez demontażu kolektora? Można, ale czy, warto? Sam oceń.

Czym czyścić kolektor ssący?

Na rynku znaleźć można co najmniej kilka specjalistycznych środków do czyszczenia kolektorów bez ich demontażu. Polega to na podawaniu środka bezpośrednio do kolektora na włączonym silniku. Proces czyszczenia jest o wiele prostszy niż przy demontażu, jednakże jego skuteczność pozostawia wiele do życzenia. 

W niezależnych testach zauważono, że pomimo iż ilość nagaru się zredukowała, to niestety ten w głębszych zakamarkach podzespołu wciąż pozostał. 

Warto podkreślić, że w przypadku czyszczenia kolektora ssącego w profesjonalnym warsztacie masz pewność, że jego przepustowość wróci do 100%.

Czym wyczyścić kolektor ssący

Czym wyczyścić kolektor ssący - Podsumowanie

Teraz wiesz, że w tym przypadku znalezienie odpowiedzi na pytanie czym wyczyścić kolektor ssący nie do końca rozwiążę Twój problem. O wiele lepiej jeśli dowiesz się, jak skutecznie go wyczyścić, a w tym zadaniu może wyręczyć Cię profesjonalny warsztat. 

Jeśli chcesz przywrócić autu jego niemalże fabryczną sprawność, to umów się na wizytę w naszym warsztacie.

Recepcja: tel: 14 626 10 26

tel. kom: 531 212 477

e-mail: doradcy@slusarczyk-auto.pl 

Nasi partnerzy4nano_logo_M.png atel2.png logo-buz2.jpg