Dynamiczna wymiana oleju - Czym jest? Co ile należy wymieniać? Cena.

Dynamiczna wymiana oleju - Czym jest? Ile kosztuje? Jak często należy wymieniać olej?

Automatyczna skrzynia biegów to nowoczesne i bardzo precyzyjne urządzenie. Dlatego do zachowania jego sprawności kluczowa jest regularna konserwacja. Dowiedz się, czym jest dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów, jak często należy wymieniać olej w “automacie” i ile to kosztuje.

Czego się dowiesz:

  • Czym jest dynamiczna wymiana oleju
  • Czy każdy “automat” wymaga wymiany oleju
  • Jak często należy wymieniać olej
  • Ile wyniesie taka inwestycja

Dynamiczna wymiana oleju - Co to jest?

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów (ASB) to proces, który umożliwia wymianę 100% płynów w układzie. Przy wymianie metodami tradycyjnymi (grawitacyjnie) wymieniane jest zaledwie 40-60% płynów. Jest to zbieg umożliwiający kompleksową konserwację precyzyjnego układu, który z każdym kilometrem się zużywa.

dynamiczna wymiana oleju

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów - Na czym polega?

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów polega na wpięciu się w obieg oleju automatycznej skrzyni biegów za pomocą stacji np. Mahle FluidPro ATX180. 

Warto zaznaczyć, że jest to proces wymagający specjalistycznej wiedzy i odbywa się przy uruchomionym silniku. A gdy “tryby” działają nie trudno o usterkę. Dlatego kluczowe jest, aby wymianę oleju przeprowadził specjalistyczny zakład.

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni automatycznej - Czy każdy musi ją wymieniać?

Liczne grono właścicieli aut sądzi, że niektóre “automaty” nie potrzebują wymiany. To mit. Skrzynia przenosząc siły na koła podlega pod ogromne obciążenia, w związku z tym obecność środka smarnego jest kluczem do zachowania jej sprawności.

Podczas pracy skrzyni w jej strukturze powstaje wiele osadów, które zanieczyszczają olej. Dlatego jego regularna wymiana chroni wewnętrzną konstrukcję skrzyni przed awarią.

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni automatycznej to jednak nie tylko zlanie starego i wlanie nowego płynu. Równie ważna jest wymiana filtra ASB, dzięki któremu skrzynia ponownie zaczyna pracować w warunkach fabrycznych. To wydłuża żywotność skrzyni i zmniejsza prawdopodobieństwo usterki.

dynamiczna wymiana oleju

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów - Kiedy trzeba wymieniać?

Na wstępnie należy podkreślić, że każda skrzynia wymaga wymiany oleju, nawet jeśli w oznaczeniu niektórych marek pojawia się informacja, że olej jest typu LifeTime. Dotyczy ona bowiem “życia zespołu”, a nie auta. 

Po osiągnięciu wartości granicznej (zazwyczaj ok. 200 000 km) skrzynia, wg producenta samochodu, nadaje się do generalnego remontu lub wymiany. Wtedy oczywiście stosuje się już nowe środki smarne.

Zaleca się jednak o wiele częstszą wymianę oleju. Niektórzy producenci skrzyni biegów rekomendują wymianę co 50 000 km. Wynika to z faktu, iż o wiele korzystniej dla właściciela auta wymienić olej niż całą skrzynię, która z biegiem czasu po prostu traci na swej funkcjonalności. 

UWAGA

Automatyczne przekładnie ZF są wypełnione naszym specjalnie opracowanym olejem przekładniowym ZF-LifeguardFluid. W bardzo wysokich temperaturach roboczych olej starzeje się szybciej niż w normalnych warunkach. W zależności od stylu jazdy (np. jazda sportowa lub dużo jazdy z dużą prędkością), ZF Aftermarket zaleca wymianę oleju przekładniowego co 100 000 km lub najpóźniej po 8 latach."

Dla przykładu obecnie firma Mercedes-Benz, po licznych skargach ze strony klientów na szarpanie automatycznych skrzyń biegów, wycofuje się z polityki niewymiennych środków smarnych i zaleca wymianę oleju w ASB nie rzadziej niż co 60 000 km.

dynamiczna wymiana oleju

Dynamiczna wymiana oleju - Cena

Koszt dynamicznej wymiany oleju zależy od typu skrzyni biegów, a także od potrzebnej ilości oleju i ceny filtra. Usługa dynamicznej wymiany kosztuje średnio od 400 do 700 zł.

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni automatycznej - Cena w Ślusarczyk-Auto

Ostateczna cena zależy oczywiście od rodzaju skrzyni i marki auta. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile będzie kosztować dynamiczna wymiana oleju w Twoim samochodzie, to skontaktuj się z naszymi doradcami serwisowymi pod numerem telefonu  +14 626 10 26.

Dowiedz się, jak wygląda proces wymiany w naszym warsztacie.

Dynamiczna wymiana oleju - Czy w Ślusarczyk-Auto wymieniacie olej w każdym aucie?

W naszym warsztacie dysponujemy sprzętem umożliwiającym taki proces w większości samochodów dostępnych na rynku wykorzystujących różne rozwiązania (w tym CVT, DSG, Multitronic i inne).

WAŻNE:

Jeśli chcesz zlecić taką usługę, to pamiętaj, że dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów jest pracochłonna, dlatego samochód pozostaje w serwisie od 4 do 8 godzin. 

dynamiczna wymiana oleju

Podsumowanie

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów to nie obowiązek, ale inwestycja. Jeśli chcesz, by awaria skrzyni nie zaskoczyła Cię w najmniej oczekiwanym momencie, zaplanuj wymianę oleju. Szczególnie gdy od momentu zakupu auta płyn nie był wymieniany.

Chcesz zlecić wymianę oleju?

Skontaktuj się z nami:

Recepcja: tel: 14 626 10 26 

tel. kom: 531 212 477 e-mail: biuro@slusarczyk-auto.pl 

Nasi partnerzy atel2.png logo-buz2.jpg