Jak przygotować auto do jesieni i zimy?

Coraz to niższe temperatury, deszcz ze śniegiem, zamarznięte drogi - każdemu kierowcy zależy na tym, by mógł czuć się bezpiecznie i komfortowo w swoim samochodzie, pomimo niekorzystnych warunków pogodowych.

Coraz to niższe temperatury, deszcz ze śniegiem, zamarznięte drogi - każdemu kierowcy zależy na tym, by mógł czuć się bezpiecznie i komfortowo w swoim samochodzie, pomimo niekorzystnych warunków pogodowych. Odpowiednie przygotowanie oraz zabezpieczenie samochodu przed okresem jesienno-zimowym jest kluczowe jeżeli cenimy sobie bezpieczną jazdę oraz zależy nam na zaoszczędzeniu na późniejszych, większych naprawach.

Jak przygotować samochód na jesienno-zimowy sezon, tak, aby czuć się bezpiecznie?

Zacznijmy od siły rozruchowej naszego samochodu. Przy niższych temperaturach niedomagania zużytego akumulatora nasilają się, co może skutkować brakiem możliwości skutecznego uruchomienia naszego samochodu. Problemy te ujawniają się przy minusowych temperaturach z powodów zwiększonych oporów zimnego silnika jak i z powodu zagęszczania się oleju silnikowego. Należy również pamiętać, że akumulator przy temperaturze 25 st. C mający 100 procent pojemności elektrycznej, podczas mrozów może stracić swoją sprawność.
Aby zapobiec niespodziewanym sytuacjom, kiedy to nasze auto nie chce odpalić, a my tak bardzo spieszymy się do pracy - przed okresem jesienno-zimowym udajmy się do serwisu, aby sprawdzić stan akumulatora.

Bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie stanu opon zimowych i ich wymiana. Opony zimowe zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić stabilność podczas jazdy w temperaturze poniżej 7 stopni C w warunkach zimowych takich jak lód, śnieg, błoto pośniegowe. Głęboki bieżnik i krawędzie opon dobrze trzymają się drogi i ograniczają gromadzenie się śniegu, co zapobiega utracie kontroli. Gumowy bieżnik w oponach zimowych sprawdza się dobrze w ujemnych temperaturach, ponieważ pozostaje elastyczny. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu jazdy, przed nadejściem zimnych dni powierz sprawdzenie ich stanu fachowcom, w razie potrzeby wymień na nowe.

Wycieraczki - to taki mały detal, kto by o nich pomyślał, gdy za oknem świeci słońce? To bardzo mylne! Pamiętajmy o tym, że pogoda na jesień i zimę bywa zmienna; rano świeci słońce, natomiast po południu uciekamy przed ulewą. Z tego powodu, przed okresem jesienno-zimowym, warto sprawdzić stan piór wycieraczek i w momencie gdy ich stan nie zadowala, koniecznie je wymienić. Oznaką nieprawidłowości jest ich głośna praca i tzw. “mazanie” szyby czołowej zamiast oczyszczania.

Podczas dżdżystych lub śnieżnych dni bardzo ważne jest, aby zawieszenie naszego samochodu pozostało sprawne. Luzy w zawieszeniu, nieprawidłowa geometria podwozia ma kluczowy wpływ na zachowanie pojazdu na śliskiej nawierzchni, tym samym na nasze bezpieczeństwo. Oznakami nieprawidłowości mogą być słyszalne stuki zawieszenia, krzywo ustawione koło kierownicy przy jeździe na wprost, niestabilne zachowanie na mokrej nawierzchni i podczas jazdy z prędkościami autostradowymi. Nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy to - z winy braku serwisu - systemy mające dbać o nasze bezpieczeństwo (ABS, ESP) nie zadziałają wcale lub nieprawidłowo . Sytuacje takie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, mogą być bardzo niebezpieczne.

Nastaje jesień, a wraz z nią przychodzą coraz to krótsze dni; często już o godzinie 17:00 zaczyna robić się ciemno. Z uwagi na to pamiętajmy, aby przed tym okresem sprawdzić oświetlenie oraz poprawne ustawienie świateł. Nie możemy dopuścić do sytuacji, gdzie nasz samochód nie będzie widoczny na jezdni albo, że to my nie będziemy widzieć zagrożeń na drodze.

Oferujemy profesjonalny serwis przed okresem jesienno-zimowym. Dbamy o jakość usług oraz zadowolenie Klientów.

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://bmw-slusarczyk.pl/

 

Nasi partnerzy4nano_logo_M.png atel2.png logo-buz2.jpg