Jak sprawdzić szczelność układu dolotowego

Jak sprawdzić szczelność układu dolotowego?

 

Silnik Twojego auta działa nie tak, jak powinien i nie wiesz gdzie szukać przyczyny? Dowiedz się, jak sprawdzić szczelność układu dolotowego i ocenić czy nie jest to przyczyną problemów z autem.

Nieszczelny układ dolotowy powietrza - Objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Nierówna praca silnika to zmora wielu kierowców. Często przyczynę tej sytuacji ciężko jest znaleźć, przez co auto oddawane jest do mechanika w celu pełnej diagnostyki. 

Oczywiście jest to rozwiązanie bardzo korzystne, ponieważ w ten sposób można precyzyjnie określić przyczynę problemu. Z drugiej jednak strony nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek.

Jeśli jednak zauważysz, że silnik pracuje nierówno, co przekłada się na skoki na obrotomierzu, a nawet gaśnięcie auta, to warto byś rozważył poszukiwanie problemu. 

Jednym z nich może być nieszczelność układu dolotowego.

Jak sprawdzić szczelność układu dolotowego

Nieszczelny układ dolotowy powietrza - Objawy 

  • Inny dźwięk silnika
  • Spadek mocy
  • Dymienie na czarno

Jak sprawdzić szczelność układu dolotowego - Krok po kroku

Jeśli podejrzewasz, że problem dotyczy układu dolotowego, to poniżej znajdziesz sposób na to, jak ostatecznie potwierdzić diagnozę.

  1. Zaczynamy od oględzin turbiny, interkulera, przepustnicy, kolektora ssącego i miejsca jego przykręcenia do głowicy.
  2. Jeśli optycznie nie udało się znaleźć “dziury”, to dokładnie zaślepiamy dolot, gdzieś przed “doładowaniem”, czyli np. przed turbiną tzn. tam, gdzie turbina ssie powietrze. 
  3. Gdy dostęp do turbiny jest utrudniony, zaleca się zaślepić otwór w okolicy filtra powietrza.
  4. Teraz należy wprowadzić powietrze pod ciśnieniem do układu pomiędzy miejscem zaślepienia a głowicą tzn. miejscem łączenia głowicy z kolektorem ssącym.
  5. Do wygenerowania odpowiedniego ciśnienia powietrza niezbędny będzie kompresor warsztatowy, ponieważ ten do opon (na zapalniczkę) działa bardzo głośno, a to uniemożliwi usłyszenie, w którym miejscu układu jest dziura.
  6. Po wprowadzeniu powietrza do układu, w jednym z jego miejsc będzie słychać charakterystyczne syczenie, jak przy uciekaniu powietrza z opony. 
  7. W ten sposób zlokalizujesz nieszczelność i ocenisz skalę zniszczeń oraz rekomendowany sposób naprawy.

Przeczytaj również: Co ile wymieniać olej?

Jak sprawdzić szczelność układu dolotowego

Jak sprawdzić szczelność układu dolotowego - Podsumowanie

Układ dolotowy to istotny element pojazdu. W razie jego awarii auto wyraźnie straci na mocy, będzie palić na czarno, a przyjemność z jazdy będzie wyraźnie gorsza. Teraz już wiesz, jak sprawdzić szczelność układu dolotowego, jeśli więc czujesz się na siłach i masz podstawowe narzędzia oraz kompresor to wiesz już jak zlokalizować “dziurę”.

Jeśli jednak wolisz pozostawić to fachowcom, to zachęcamy do umówienia się na wizytę w warsztacie: 

Recepcja: tel: 14 626 10 26

tel. kom: 531 212 477

e-mail: doradcy@slusarczyk-auto.pl 

Nasi partnerzy4nano_logo_M.png atel2.png logo-buz2.jpg