Choć kierowcy wiedzą, że “na flaku” daleko nie zajadą, to nie każdy wie, na ile opony jego auta powinny być napompowane. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym pokażemy, jakie powinno być ciśnienie w oponach, uwzględniając różne rozmiary i sezon ich używania.
Niskie ciśnienie w oponach - Objawy
Nieprawidłowe ciśnienie opon to potencjalne zagrożenie dla kierowcy, jak i auta. Zbyt niskie, jak i zbyt wysokie wartości ciśnienia mogą spowodować:
- Szybsze niszczenie ogumienia
- Zwiększone zużycie paliwa
- Spadek komfortu jazdy
- Gorszą przyczepność
- Wzrost ryzyka uszkodzenia opony
- Szybsze zużycie elementów zawieszenia
- Gorszą sterowność nad pojazdem
- Większe ryzyko kolizji i wypadku drogowego
Jakie ciśnienie w oponach zwiększa bezpieczeństwo jazdy?
Dbanie o odpowiednie ciśnienie w oponach jest więc kluczowe dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Doskonale oddają to analizy, które potwierdzają, że jazda przy zbyt niskim ciśnieniu w oponach:
- Zwiększa zużycie paliwa o 5%
- Skraca żywotność bieżnika o 25%
To jednak nie wszystko, ponieważ gorsza precyzja kierowania autem naraża kierowcę na niebezpieczeństwo np. wydłużenie trasy hamowania, czy też wystrzał opony w czasie szybkiej jazdy.
Skoro wiesz już, że dbanie o ciśnienie w oponach jest kluczowe, to teraz przejrzyj listę poniżej, w której znajdziesz prawidłowe wartości ciśnienia w oponach, uwzględniając ich rozmiary.
Jakie ciśnienie w oponach samochodowych - Tabela ciśnień
Prawidłowe parametry ciśnień najlepiej sprawdzić w książce serwisowej, gdzie znajduje się tabela przypisana do konkretnego modelu pojazdu. Niemniej jednak bezpieczna i optymalna wartość wynosi ok. 2,2 bara.
Może się jednak różnić w zależności od rozmiaru opon.
Rozmiar opony w calach |
Rekomendowana wartość ciśnienia |
13 |
Przednia oś: 2,1-2,5 bara Tylna oś: 1,8-2,5 bara |
15 |
Przednia oś: 2,1-2,3 bara Tylna oś: 1,9-2,9 bara |
16 |
Przednia i tylna oś: 2,2-2,4 bara |
17 |
Przednia oś: 2,1-2,4 bara Tylna oś: 2 - 2,9 bara |
Warto jednak pamiętać, że rekomendowane wartości ciśnień dla opon Twojego auta mogą być inne i najlepiej sprawdzić je w książce serwisowej.
Jakie ciśnienie w oponach zimowych?
Rekomendowana wartość ciśnienia w oponach zimowych to kolejna ważną kwestią, jaką należy poruszyć. Wynika to z faktu, że spadek temperatur na zewnątrz ma wpływ na wartość ciśnienia w oponie.
Dla przykładu:
Gdy opona jest napompowana do 2,1 bara, a temperatura na zewnątrz spadnie do 0 stopni Celsjusza, faktyczne ciśnienie w oponie może się zmniejszyć nawet do 1,9 bara.
Jakie ciśnienie w oponach zimą?
Najlepszym rozwiązaniem zachowania odpowiedniej przyczepności w sezonie zimowym jest więc pompowanie opon o 0,2 bara więcej, niż wynosi optymalna wartość rekomendowana dla modelu auta. Ponadto zaleca się również regularne (cotygodniowe) kontrolowanie wartości ciśnień, co przełoży się na większe bezpieczeństwo w czasie jazdy.
Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?
Możliwości jest kilka:
Standardowy ciśnieniomierz
Tutaj wystarczy połączyć ciśnieniomierz z wentylem opony i dociskając go do wentyla odczytać wartość ciśnienia. Zabiegowi będzie towarzyszyć charakterystyczny krótki “syk” wydobywającego się powietrza.
Kompresor
Tutaj wystarczy podłączyć końcówkę kompresora do wentyla opony, a następnie podpiąć przewód urządzenia do gniazda zapalniczki lub podłączyć go do prądu. Kompresor nie tylko wskaże aktualną wartość ciśnienia, ale również umożliwi dopompowanie opony.
Przeczytaj również: Opony całoroczne - Czy warto w nie inwestować?
Ciśnienie w oponach samochodowych - Podsumowanie
Teraz już wiesz, że prawidłowe ciśnienie w oponach to jeden z głównych elementów mających wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Wiesz również, jakie wartości ciśnień są rekomendowane.
Jeśli jednak widzisz, że powietrza z kół ubywa i co jakiś czas musisz je uzupełniać, możliwe, że niezbędne będzie uszczelnienie opon. A w tym możemy Ci pomóc. Umów się na wizytę:
Recepcja: tel: 14 626 10 26
tel. kom: 531 212 477
e-mail: biuro@slusarczyk-auto.pl