kontrolka abs czy można jeździć

Kontrolka ABS - Czy można jeździć? Co oznacza?

Podczas jazdy na desce pojawiła się kontrolka ABS? Nie wiesz, czy możesz dalej jechać? Sprawdź, co oznacza kontrolka ABS i czy jazda jest nadal bezpieczna.

Kontrolka ABS - Co oznacza?

Kontrolka ABS to sygnalizator współpracujący z systemem wykrywania momentu blokowania kół, który odpowiada za kontrolę nad pojazdem w czasie hamowania.

Kontrolka ABS w czasie jazdy nie powinna się świecić i warto podkreślić, że jeśli towarzyszy temu gorsza jakość hamowania lub na kierownicy czuć wibracje kierowca powinien udać się do warsztatu na profesjonalną diagnostykę.      

kontrolka abs czy można jeździć 1

Kontrolka ABS - Zapala się i gaśnie

Może zdarzyć się tak, że kontrolka ABS zapala się i gaśnie. Taki obrót spraw może być spowodowany awarią układu ABS lub przewodów odpowiadających za przesył informacji między czujnikami, systemem a deską rozdzielczą. 

Kontrolka ABS zapala się i gaśnie, ponieważ system zaprojektowany jest, tak by automatycznie diagnozować błędy.

Kontrolka ABS - Czy można jeździć?

Jeśli na desce pojawiła się żółta kontrolka ABS, to najprawdopodobniej awarii uległ układ ABS, jednakże układ hamulcowy nadal działa. Kierowca w takiej sytuacji może jechać dalej, ale przy zachowaniu szczególnej ostrożności, ponieważ sprawność systemu jest niższa.

W takiej sytuacji zaleca się wizytę u mechanika, który diagnozując i rozwiązując problem, przywróci autu pełną sprawność, a kierowcy odpowiedni standard bezpieczeństwa.

kontrolka abs czy można jeździć 3

Awaria ABS - Objawy i przyczyny

Kontrolka ABS to główny i najszybszy do zdiagnozowania objaw awarii ABS. A ta może być spowodowana:

  • Awarią czujnika prędkości obrotowej kół
  • Niesprawną pompą ABS lub zaworem
  • Awarią modułu ABS
  • Niskim poziomem płynu hamulcowego

Przeczytaj również: Kontrolka Check Engine - Co oznacza?

Ile kosztuje naprawa ABS?

Wszystko zależy od tego, co uległo awarii. Ceny za diagnostykę komputerową zazwyczaj są podobne i sięgają od 50 do 200 zł, zaś koszt wymiany poszczególnych podzespołów będzie zależeć od rodzaju części do wymiany i modelu auta. 

Warto jednak podkreślić, że rzetelny mechanik w sytuacji gdy np. kontrolka ABS zaświeciła w wyniku zbyt małej ilości płynu hamulcowego czy też przetarcia przewodów nie powinien “zedrzeć” za usługę kilkuset złotych.

Dlatego jeśli szukasz specjalistów, którym można zaufać, to odwiedź nasz warsztat.

kontrolka abs czy można jeździć 4

Kontrolka ABS - Czy można jeździć - Podsumowanie

Kontrolka ABS pojawiająca się na desce rozdzielczej to sygnał dla kierowcy, którego nie wolno bagatelizować. Bezpieczeństwo w czasie jazdy jest najważniejsze, a hamulce są jego gwarantem. Dlatego jeśli masz problem z hamulcami, to zapraszamy do naszego warsztatu.

Recepcja: tel: 14 626 10 26

tel. kom: 531 212 477

e-mail: biuro@slusarczyk-auto.pl 

Nasi partnerzy4nano_logo_M.png atel2.png logo-buz2.jpg