kontrolka check engine co oznacza

Kontrolka Check Engine - Co oznacza? Sprawdź, czy musisz jechać do mechanika?


Kontrolka Check Engine to jeden z tych sygnałów, który sieje największy postrach wśród kierowców. Skoro sprawa dotyczy silnika, to znaczy, że to coś poważnego… Na szczęście niekoniecznie. Przeczytaj nasz poradnik: Kontrolka Check Engine - Co oznacza i dowiedz się, czy jej obecność na desce rozdzielczej to powód do strachu.

Kontrolka Check Engine - Co oznacza?

Pojawienie się żółtej/pomarańczowej kontrolki Check Engine na desce rozdzielczej zawsze oznacza jedno - silnik zaczął pracować w trybie awaryjnym z powodu problemów z jednym z jego podzespołów.

I choć nie zawsze jest to zwiastunem poważnej awarii silnika, to warto wiedzieć, że problemu nie wolno bagatelizować. Poniżej poznasz najczęstsze przyczyny świecącej kontrolki silnika. 

kontrolka check engine co oznacza

Żółta/Pomarańczowa kontrolka silnika - Co oznacza?

W przypadku kontrolek to nie ich wygląd, ale również kolor stanowią informację o tym co dzieje się z autem. Żółta lub pomarańczowa kontrolka silnika oznacza, że komputer wykrył usterkę w jednym z podzespołów lub czujników.

I choć jazda autem przy świecącej się na żółto kontrolce jest możliwa, to nie oznacza, że można tak jeździć w nieskończoność. Najprościej mówiąc, żółta szybko może zamienić się w czerwoną, która oznacza bardzo poważną awarię.

Warto mieć jednak na uwadzę, że pojawiająca się kontrolka to nie tylko znak informujący, ale również sytuacja, w której samochód działa w trybie dla siebie nienaturalnym. Kierowca może to zauważyć, gdy silnik będzie pracował nierówno, jego moc zostanie ograniczona, co jednocześnie oznacza większe spalanie i niższą skuteczność działania zapłonu i wtrysków.

Kontrolka Check Engine - Przyczyny

Te możemy podzielić na mniej i bardziej zaawansowane.

Do najmniej groźnych zalicza się:

 • pojedyncze wypadnięcie zapłonu
 • niskie napięcie w instalacji elektrycznej
 • zaśniedzone styki
 • wilgoć, która dostała się do instalacji
 • nieprawidłowe wartości zmierzone przez czujniki

Jeśli więc kontrolka Check Engine się zaświeciła, ale przy kolejnym uruchomieniu auta zgasła, to możliwe, że jedna z powyższych przyczyn trafiła się i Tobie. 

Pamiętaj, że jeśli kontrolka wciąż świeci, a silnik pracując w trybie awaryjnym, ma widocznie mniejszą moc, niezbędne jest udanie się do mechanika w celu uniknięcia poważniejszych konsekwencji.

kontrolka check engine co oznacza

Kontrolka silnika nie gaśnie - Przyczyny

W sytuacji, gdy auto jeździ gorzej, a kontrolka nie gaśnie, możliwą przyczyną takiego stanu może być:

 • awaria sondy lambda
 • uszkodzenie jednej z cewek zapłonowych
 • usterka układu wtryskowego
 • uszkodzenie filtra cząstek stałych
 • uszkodzenie katalizatora
 • niesprawność zaworu recyrkulacji spalin EGR

Oczywiście powód może być inny, co tym bardziej podkreśla “pilność” wizyty u mechanika, ponieważ w takiej sytuacji nie trudno o to, by kontrolka zmieniła swój kolor na czerwony - oznaczający poważną awarię.

kontrolka check engine co oznacza

Kontrolka Check Engine - Czy to zawsze oznacza awarię?

Na szczęście nie, ponieważ komunikat ten może wyświetlać się podczas mrozów lub po wyjeździe z myjni, gdzie teoretycznie wilgoć może zaburzyć pracę czujników. 

Częstym powodem jest również zła jakość paliwa. Dlatego jeśli kontrolka Check Engine znikła tak szybko, jak się pojawiła, to teoretycznie możesz być spokojny.

Jeśli jednak wciąż świeci, wizyta u mechanika to pierwsza rzecz, jaką powinieneś zaplanować, po dojechaniu do miejsca docelowego.

Przeczytaj również: Regeneracja katalizatora - Regenerować czy kupić nowy?

kontrolka check engine co oznacza

Kontrolka silnika - Podsumowanie

Kontrolka, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za kontrolowanie i kolejno sygnalizowanie kierowcy o powstałym problemie. Nie zawsze oznacza poważną awarię, jednak jej pojawienie się to wyraźny znak mówiący o tym, by sprawdzić, co jest tego przyczyną. Profilaktyka to o wiele korzystniejsza opcja niż ewentualne naprawy poważnych awarii silnika.

Kontrolka pojawiła się na Twojej desce rozdzielczej?

Umów się na wizytę w Ślusarczyk Auto

Recepcja: tel: 14 626 10 26

tel. kom: 531 212 477

e-mail: doradcy@slusarczyk-auto.pl

Nasi partnerzy atel2.png logo-buz2.jpg