Regeneracja katalizatora - Regenerować czy kupić nowy?


Twoje auto straciło na mocy, a z okolicy układy wydechowego wydobywa się charakterystyczne “dzwonienie”? Możliwe, że to katalizator. Sprawdź, co w takiej sytuacji będzie lepsze regeneracja katalizatora czy zakup nowego.

Czego się dowiesz:

  • Co to jest katalizator
  • Gdzie jest katalizator
  • Objawy zapchanego katalizatora
  • Na czym polega regeneracja katalizatora
  • Co lepsze: regeneracja, czy zakup nowego

Co to jest katalizator?

Katalizator to potoczne określenie konwertera katalitycznego będącego elementem układu wydechowego. Każdy współczesny samochód jest wyposażony w katalizator – również samochód z silnikiem diesla. 

Ma on za zadanie eliminować ze spalin toksyczne związki chemiczne, chroniąc tym samym środowisko naturalne i przede wszystkim nasze zdrowie. 

regeneracja katalizatora

 

Katalizator - Gdzie jest?

Najprościej mówiąc katalizator to ta “metalowa puszka” połączona z tłumikami. Można go bez problemu zlokalizować, zaglądając pod samochód.  Zazwyczaj ma kształt cylindryczny, smukły, o zaokrąglonych krawędziach. 

Niektórzy sugerują, że wygląda jak miejscowo pogrubiona rura. Warto podkreślić, że nie trudno pomylić go z tłumikiem, jednak ten jest zazwyczaj większy i bardziej spłaszczony, przez co jego kształt jest mnie opływowy.

W niektórych autach katalizator znajduje się na zakończeniu kolektora (element przykręcony do bloku silnika), który jest pierwszym elementem układu wydechowego. W przypadku łączonej budowy katalizator znajduje się od razu za kolektorem. 

Zużyty katalizator - Objawy

Powszechne objawy zapchanego katalizatora to:

  • Dzwonienie w okolicy układu wydechowego
  • Utrata mocy silnika
  • Świecąca się kontrolka Check Engine

regeneracja katalizatora

Regeneracja katalizatora - Na czym polega?

Częstym uszkodzeniem układów katalitycznych jest pęknięcie konstrukcji monolitu (rdzenia), przez co katalizator traci swoje właściwości. 

Regeneracja w takim przypadku polega na wymianie wkładu rdzenia na nowy, a uszkodzony element poddawany jest recyklingowi, który polega na odzyskaniu pierwiastków zawartych w monolicie. Istnieje również możliwość wykonania regeneracji reaktora katalitycznego polegającej na wymianie bloku na oryginalny. 

Katalizator samochodowy - Cena

Ze względu na to, że niekiedy regeneracja katalizatora jest po prostu niemożliwa, zaleca się kupić nowy. 

Jego cena zależy oczywiście od modelu i marki auta. Jeśli szukasz katalizatora do swojego auta, to skontaktuj się z nami. Firma Ślusarczyk posiada własną hurtownię układów wydechowych, w tym katalizatorów do niemal wszystkich samochodów na rynku. 

Napisz lub zadzwoń, a nasi doradcy powiedzą Ci, ile będzie kosztować nowy katalizator do Twojego auta: https://www.slusarczyk-auto.pl/kontakt 

regeneracja katalizatora

Regeneracja katalizatora czy zakup nowego - Co lepsze?

Wymienić czy zregenerować? Oto jest pytanie! W Ślusarczyk Auto mamy odpowiedź na nie. Wszystko zależy bowiem od tego, co się bardziej opłaca pod względem kosztów i bezpieczeństwa. Regeneracja katalizatora, który swoje “przeszedł”, a ząb czasu nadgryzł jego strukturę, nie zawsze jest zalecana, bo wydłuży jego żywotność na krótką metę. Wtedy zalecanym wyjściem jest zakup nowego.

W Ślusarczyk Auto jesteśmy w stanie dobrać katalizator zarówno do nowego jak i do starego samochodu, do diesla i do benzyny. O montaż też nie musisz się martwić, bo zajmiemy się tym na miejscu.

Skontaktuj się z nami, a nasi doradcy pomogą Ci podjąć słuszną decyzję:

Recepcja: tel: 14 626 10 26

tel. kom: 531 212 477

Nasi partnerzy4nano_logo_M.png atel2.png logo-buz2.jpg