uszkodzony czujnik temperatury silnika objawy

Uszkodzony czujnik temperatury silnika - Objawy

Samochód nie chce odpalić, często gaśnie, a na biegu jałowym obroty są wyższe niż dotychczas? Możliwe, że to czujnik temperatury. Przeczytaj nasz poradnik: “Uszkodzony czujnik temperatury silnika - Objawy” i dowiedz się, co możesz w takiej sytuacji zrobić.

Czujnik temperatury płynu chłodzącego - Co to jest?

Czujnik temperatury silnika, a dokładniej temperatury płynu chłodzącego, to istotny element auta. Jego funkcja sprowadza się do kontrolowania i przekazywania do jednostki sterującej informacji o temperaturze płynu chłodniczego. To ważna informacja dla kierowcy, który na tej podstawie jest w stanie określić czy silnik się nie przegrzewa.

uszkodzony czujnik temperatury silnika objawy 3

Awaria czujnika temperatury - Czy można jechać dalej?

W sytucji gdy dojdzie do awarii czujnika, autem można dalej jechać, jednakże sytuacja ta jest dla kierowcy bardzo niekorzystna, ponieważ może doprowadzić do przegrzania silnika i jego trwałych uszkodzeń.

Jak sprawdzić czujnik temperatury?

Pierwszy objaw, który powinien szybko rzucić się w oczy, to błędne wskazania skali temperatury na desce rozdzielczej. Przyjmuje się, że optymalna temperatura dla silnika to ok. 90 stopni Celsjusza. Może się ona wahać o kilka stopni wyżej lub niżej, jednakże jeśli jazda autem trwa więcej niż 15 min, a skala nadal nie osiągnęła ok. 90 stopni Celsjusza, to coś jest na rzeczy.

Objawy awarii czujnika temperatury

Poza błędnymi wskazaniami “zegarów” kierowca może zauważyć następujące objawy:

  •       Wysokie obroty silnika “na luzie”
  •       Nagły wzrost zużycia paliwa
  •       Problemy z zapłonem
  •       Nierówna praca silnika
  •       Gaśnięcie samochodu podczas jazdy

W takiej sytuacji wizyta w warsztacie jest rekomendowana w terminie pilnym, by uchronić auto przed poważną awarią silnika.

uszkodzony czujnik temperatury silnika objawy 3

Uszkodzony czujnik temperatury silnika - Jak naprawić?

W warsztacie samochodowym specjaliści szybko zdiagnozują, co jest przyczyną problemów z autem na podstawie błędów zapisanych w pamięci głównego sterownika. 

Na ich podstawie można określić, czy awaria wynika z całkowitego uszkodzenia czujnika, złego stanu przewodów prowadzących do czujnika lub uszkodzenia izolacji.

Jeśli problem dotyczy czujnika, to nie ma możliwości jego naprawy. Najlepszym wyjściem jest wymiana na nowy.

Czujnik temperatury sinika - Cena

Na szczęście czujnik temperatury płynu chłodzącego nie jest drogi i w sklepach motoryzacyjnych czy hurtowniach jego ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych.

Warto jednak mieć na uwadzę, że proces jego wymiany nie należy do najprostszych i rekomenduje się zlecić to specjalistom. 

Przeczytaj również: Wymiana oleju - Co ile? Ile to kosztuje? 

uszkodzony czujnik temperatury silnika objawy 1

Uszkodzony czujnik temperatury silnika - Objawy - Podsumowanie

Teraz wiesz, że problemy z autem, a w tym szarpanie, większe zużycie paliwa czy też niemożność jego rozruchu mogą mieć przyczynę w małym czujniku. Wiesz również, jak sprawdzić, czy to właśnie on jest winowajcą i co możesz zrobić, by problem rozwiązać.

Jeśli chcesz zlecić diagnostykę auta, to skontaktuj się z nami.

Recepcja: tel: 14 626 10 26

tel. kom: 531 212 477

e-mail: biuro@slusarczyk-auto.pl 

Nasi partnerzy4nano_logo_M.png atel2.png logo-buz2.jpg