wymiana oleju cena

Wymiana oleju - Cena. Ile trwa? Co ile wymieniać olej?

Wymiana oleju - Cena. Czas. Poradnik od A do Z.

Wymiana oleju w aucie to jeden z podstawowych zabiegów dbania o jego sprawność. Jeśli nie wiesz, co ile wymiana oleju jest zalecana, ile to kosztuje i ile trwa taki zabieg w warsztacie, to w tym poradnik wszystkiego się dowiesz.

Co ile wymiana oleju?

Najważniejszą zasadą jest regularność wymiany oleju, która zapewnia, że silnik będzie mógł należycie spełniać swoje podstawowe funkcje. Jednak to jak często należy go wymieniać, będzie się różnić do tego, jakie to auto, jak nim jeździmy oraz co zaleca producent.

Ogólne założenie mówi, aby wymiana oleju była realizowana co 30 tysięcy przejechanych kilometrów. 

Najlepiej jednak jeśli rzucisz okiem na instrukcję obsługi Twojego auta, ponieważ tam producent na pewno zamieścił taką informację. 

Niektóre auta mają wbudowany system czujników, który na bieżąco ocenia kondycję oleju, uwzględniając:

  • warunki pracy silnika
  • ilość zimnych rozruchów
  • temperaturę oleju oraz obroty pracy silnika

W ten sposób o wiele łatwiej jest ocenić, jak przy zmiennej jeździe olej radzi sobie w silniku, co oczywiście pozwala komputerowi zasygnalizować, kiedy ten nadaje się do zmiany.

wymiana oleju cena

Co ile kilometrów wymiana oleju?

To zależy. Każdy z producentów ma co do tego własne zdanie. Niektórzy z nich sugerują zmianę nawet co 15 tysięcy kilometrów np. Suzuki czy Toyota. 

Jednak w przypadku gdy samochód jeździ na oleju syntetycznym lub na pół-syntetyku z przewagą jazdy pozamiejskiej zaleca się skrócić ten przedział do 10 tysięcy kilometrów.

W przypadku jazdy po mieście na pół-syntetyku lub oleju mineralnym zaleca się wymieniać go również co 10 tysięcy kilometrów.

Dla starszych aut tzn. tych, które przejechały już 100 tysięcy kilometrów zaleca się wymianę co 15 tysięcy niezależnie od tego co mówi komputer.

Ile trwa wymiana oleju?

Wprawiony fachowiec wymieni olej w niecałą godziną i to razem z całym przygotowaniem.

Jeśli jednak chcesz zrobić to sam, to musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cały proces może się wydłużyć.

Dlatego o wiele korzystniej jest wybrać się do serwisu, który wykona prace profesjonalnie, a całość nie będzie trwać dłużej niż kilkadziesiąt minut.

wymiana oleju cena

Wymiana oleju - Cena

Porównując ceny warsztatów łatwo zauważyć, że koszt wymiany oleju waha się miedzy 100 a 150 zł. Jednak oczywiście nie wszystko jest tutaj tak proste, ponieważ w niektórych autach proces można trwać dłużej, co oczywiście przełoży się na wyższe koszta.

Ile kosztuje wymiana oleju w warsztacie?

Małe warsztaty mogą zaoferować również ceny poniżej 100 zł, jednak należy mieć na uwadzę fakt, że o wiele korzystniej jest wybrać się do autoryzowanego serwisu, który doskonale zna specyfikę auta i jest w stanie doradzić czy auto nie wymaga dokładniejszej konserwacji.

W takim warsztacie koszt może być wyższy niż 150 zł, sięgając nawet do 300 zł.

Koszt wymiany oleju - Od czego zależy cena?

Cena wymiany może zależeć od tego czy w grę wchodzi wymiana samego płynu, czy też filtrów. Jeśli te są w słabej kondycji, zaleca się to zrobić, by przywrócić silnikowi pełną sprawność.

wymiana oleju cena

Wymiana oleju i filtrów - Cena

Koszt wymiany oleju wraz z filtrami będzie wyższy niż średnia, ponieważ należy uwzględnić również koszt samego filtra, który zazwyczaj nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Ponadto niekiedy zaleca się również wymienić uszczelki, które również mają wpływ na szczelność całego układu i lepszą pracę auta.

Koszty wymiany wszystkich filtrów i oleju

Wymiana oleju, filtra i uszczelek to koszt od 100 do 300 zł. Cena ta dotyczy wyłącznie usług w „zwykłym” warsztacie. 

Warto podkreślić, że w autoryzowanym serwisie cena może być nawet 3x wyższa. 

Przeczytaj również: Regeneracja katalizatora - Regenerować czy kupić nowy?

Nasi partnerzy atel2.png logo-buz2.jpg