Podczas hamowania słyszysz piski, a auto zatrzymuje się wolniej niż dotychczas? Przeczytaj artykuł: Zużyte klocki hamulcowe - Objawy i dowiedz się, jak sprawdzić, czy te nadają się już do wymiany.
Zużyte klocki hamulcowe - Objawy
Zużyte klocki hamulcowe dają bardzo charakterystyczne objawy i każdy kierowca powinien je bez problemu w czasie jazdy zauważyć.
Są to m.in.:
- Mniej efektywne hamowanie
- Auto podczas hamowania ściąga na boki
- Podczas hamowania słychać hałas (tarcie metalu o metal)
To główne objawy, które stanowią sygnał, że z hamulcami coś nie jest tak. Przy dokładniejszych oględzinach klocków i tarcz łatwo jest ocenić czy ta nadają się do wymiany.
Jak sprawdzić klocki hamulcowe?
By sprawdzić, czy klocki hamulcowe już nie nadają się do pracy można:
- Ocenić to na podstawie specjalnej ikonki na desce rozdzielczej, która sygnalizuje zużycie klocków - ten wariant dotyczy nowych aut.
- Na wielu klockach hamulcowych producenci zamieszczają specjalny rower kontrolny, który pozwala ocenić stopień ich zużycia. Jeśli rowek jest niewidoczny, to klocek można zakwalifikować do wymiany.
- Ocena w warsztacie. Mechanik na pierwszy rzut oka będzie wiedział, w jakim stanie są klocki.
Kiedy wymienić klocki hamulcowe?
Choć piszczenie, gorsze hamowanie czy kontrolka sugerują, iż klocki nie nadają się już do użycia, to warto wiedzieć, że ich wymianę zaleca się nie tylko wtedy gdy zużył się cały materiał.
Warto podkreślić, że dobry mechanik zasugeruje wymianę klocków hamulcowych również w sytuacji gdy zauważy:
- Odpryski i pęknięcia na powierzchni okładziny ciernej
- Łuszczenie się materiału okładziny ciernej - zbierający się osad wokół okładziny ciernej
- Uszkodzony materiał okładziny ciernej - wyżłobione krawędzie okładziny
- Nierównomierne zużycie okładziny ciernej
- Odbarwienie okładziny ciernej
Co ile wymieniać klocki hamulcowe?
Warto na początku podkreślić, że zalecenia producenta klocków o ich żywotności, nie są żadną regułą, ponieważ częstotliwość wymiany klocków zależy od wielu czynników.
Ile wytrzymują klocki hamulcowe?
Teoretycznie w czasie normalnego użytkowania auta po mieście, standardowy klocek hamulcowy powinien wytrzymać ok. 30 000 km. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kierowców, którzy robią dłuższe trasy i naturalnie w ten sposób mniej hamują. Wtedy klocki mogą wytrzymać nawet do 50 000 km.
Co ile wymiana klocków hamulcowych?
Doskonałym przykładem na to, iż klocki mogą wytrzymać kilka lat, a inne kilka miesięcy jest usterka innego podzespołu układu hamulcowego np. prowadnicy klocka. W sytuacji gdy ten się zabrudzi, ruch klocka jest utrudniony, przez co po hamowaniu nie zawsze “odskakuje” on od tarczy. To prowadzi do jego niemalże ciągłego styku klocka z tarczą, co oczywiście powoduje, że ten wyczerpuje się o wiele szybciej.
Kiedy wymienić klocki hamulcowe z tarczami?
Wymiana tarcz to sytuacja, w której niestety musimy zakupić nowe klocki, nawet jeśli dotychczas używane mają przed sobą jeszcze sporo do wypracowania.
Wynika to z tego, iż współpraca nowych tarcz ze starymi klockami może sprawiać problemy, ponieważ system po wymianie wymaga odpowiedniego dotarcia.
Przeczytaj również: Jakie powinno być ciśnienie w oponach.
Zużyte klocki hamulcowe - Objawy - Podsumowanie
Jeśli podczas hamowania zauważyłeś głośny hałas z okolic kół z jednej, drugiej lub obu stron jednocześnie, to możliwe, że klocki hamulcowe w Twoim aucie właśnie sygnalizują, że czas na wymianę.
Chcesz sprawdzić, czy klocki faktycznie się zużyły i w razie czego szybko je wymienić?
Umów się na wizytę w naszym warsztacie:
Recepcja: tel: 14 626 10 26
tel. kom: 531 212 477
e-mail: doradcy@slusarczyk-auto.pl