Umów się na spotkanie online

Aktualności

OfertaTłumikiPromocje

Rewolucyjne opony z przyszłości

04.12.2014
Wygląda na to, że niedługo możemy pożegnać się z problemem przebitych opon. Firma Michelin otworzyła w Piedmont, w Stanach Zjednoczonych fabrykę rewolucyjnych opon bezciśnieniowych, którym niestraszne jest nawet wielokrotne przekłucie gwoździem. Science fiction? Bynajmniej!

Innowacyjne opony radialne Tweel wywracają dotychczasowe myślenie na temat ogumienia do góry nogami. Składają się bowiem ze sztywnej piasty przytwierdzonej do bieżni za pomocą wielu elastycznych i sprężystych poliuretanowych żeber. Takie połączenie opony i koła w jedną całość zupełnie eliminuje ryzyko „złapania gumy”, czy problem niewłaściwego ciśnienia. Francuska firma zapewnia w dodatku, że nowoczesne opony są wytrzymalsze od tradycyjnych.

Projekt Tweel po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 2004 roku podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu. Obecnie Michelin skupia się na produkcji opon przeznaczonych dla maszyn pracujących w ciężkich warunkach, ale już podczas premiery w 2004 roku zaprezentowano opony Tweel zamontowane w Audi A4. Przeprowadzone wówczas testy wykazały, że opory toczenia są o 5% niższe, niż w wypadku tradycyjnych opon. Przekłada się to na spadek zużycia paliwa o 1%.

Niewykluczone więc, że w niedalekiej przyszłości doczekamy się pierwszych egzemplarzy rewolucyjnych opon, przeznaczonych do samochodów osobowych, zwłaszcza, że Michelin planuje wyłożyć na rozwój fabryki w Piedmont około 50 milionów dolarów.

Źródło: Michelin, Motofakty.pl

design by GreenMouse

Copyright © 2021 slusarczyk-auto.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.