Umów się na spotkanie online

Aktualności

OfertaTłumikiPromocje

Geometria kół. Czym jest i jaki ma wpływ na prowadzenie auta?

14.03.2019
Niewłaściwa geometria kół to niestety częsty problem. Niejednokrotnie zdarza się, że kierowca nieświadomie użytkuje auto z taką usterką. Najczęściej spowodowane jest to nie tyle zaniedbaniem, co po prostu nieświadomością.

Geometria kół jest to zbiór wartości określających położenie kół przednich i tylnych względem siebie oraz nawierzchni. Najpowszechniej znanym parametrem jest zbieżność, czyli kąt pomiędzy torami obu kół tej samej osi. Kąt zbieżności zawiera się w przedziale +3 do –3 stopni. W przypadku dodatniego mówimy, że koła są zbieżne, przy ujemnym, że rozbieżne – to takie ustawienie kół, przy którym odległość między ich obręczami z przodu jest większa niż z tyłu. O jej braku mówimy, gdy punkty znajdujące się najbardziej z przodu obręczy kół są bliżej siebie niż te znajdujące się z tyłu.

Negatywny wpływ na nasz samochód

Podstawowym kłopotem jest problem z utrzymaniem linii podczas jazdy na wprost. Czasami, zwłaszcza w nowszych autach, jest to spowodowane nawet niewielką różnicą w ciśnieniu w oponach. Nie mniej jednak częstszą przyczyną jest brak zbieżności. Zatem jeśli czujemy, że musimy kręcić kierownicą, aby utrzymać kierunek jazdy powinniśmy odwiedzić serwis samochodowy wyposażony w odpowiedni sprzęt. Kolejnym niepożądanym efektem jest nierównomierne zużywanie się ogumienia. Tracimy w ten sposób możliwość wykorzystania pełnych możliwości danego modelu opon. Wymusza to także na nas częstszą wymianę opon, ponieważ jedna ze stron ściera się znacznie szybciej.

Następnym zauważalnym minusem jest zwiększony opór toczenia, który rzecz jasna przekłada się na większe spalanie, a co za tym idzie, na naszą kieszeń. Kolejnymi wadami są opóźnienie reakcji podczas wchodzenia w zakręty oraz brak pełnej powierzni styku opony z nawierchnią.

Jak sobie z tym radzić?

Podstawą jest regularne sprawdzanie całej geometrii kół. Zaleca się, aby dokonywać tego przynajmniej raz w roku, najlepiej podczas wymiany opon np. z zimowych na letnie. Taka weryfikacja jest szczególnie ważna, gdy kupujemy nowe opony po to by od samego początku nie użytkować ich w niewłaściwy sposób. Warto w tym przypadku zaufać specjalistom, którzy posiadają specjalistyczne urządzenia do sprawdzania zbieżności kół.

Ze względu na precyzję i komplikację pomiarów, wykonanie ich metodami domowymi jest niemożliwe. Najnowszej generacji urządzenia wykorzystujące obrazowanie 3D, dokonują weryfikacji geometrii samochodu już w kilka minut.

 

Źródło: na podst. materiałów z Motofakty.pl

design by GreenMouse

Copyright © 2021 slusarczyk-auto.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.