Umów się na spotkanie online

Aktualności

OfertaTłumikiPromocje

Słabe hamulce - przyczyny

27.05.2019

Kierowca, który jeździ jednym samochodem, może nie zwrócić uwagi, że w jego pojeździe hamulce nie działają już prawidłowo. Dzieje się tak, ponieważ utrata skuteczności następuje stopniowo. Łatwo zauważyć niepokojące zjawisko, które występuje gwałtownie, ale powolny spadek siły hamowania może nie zostać zauważony.

Samochód zaczyna gorzej hamować z kilku przyczyn:

  • następuje zużycie eksploatacyjne elementów ciernych,
  • płyn hamulcowy traci parametry,
  • zaciski hamulcowe nie działają prawidłowo (brak pełnego ruchu klocka),
  • elementy cierne są przegrzane (zeszklona powierzchnia klocków).

Tych zjawisk (oprócz przegrzania związanego z techniką jazdy) można uniknąć, wykonując regularną obsługę i kontrolę układu hamulcowego w serwisie. Specjalista wykryje nieprawidłowości i zaproponuje odpowiednie środki zaradcze (wymianę elementów lub ich naprawę).

Z inną sytuacją mamy do czynienia, kiedy pogorszenie lub zmiana sposobu hamowania następuje gwałtownie.

Co może spotkać kierowcę?

  • pedał hamulca staje się “miękki”. Może to być spowodowane zapowietrzeniem układu hamulcowego, uszkodzeniem pompy hamulcowej, wyciekiem płynu.
  • pedał hamulca jest “twardy”, trzeba włożyć dużo siły, by zatrzymać samochód. Najczęściej spowodowane jest to uszkodzeniem pompy wspomagania hamulców lub awarią zacisków.
  • samochód gwałtownie nurkuje przy hamowaniu lub wprost przeciwnie – jest wrażenie ciągnięcia od tylnej części samochodu. Problem najczęściej dotyczy korektora siły hamowania (w samochodach bez ABS).
  • “grzeją się” hamulce.  Zazwyczaj dotyczy to uszkodzeń zacisków lub gumowych przewodów hamulcowych (wewnątrz tworzy się zawór zwrotny, który uniemożliwia spadek ciśnienia płynu hamulcowego, w efekcie klocek cały czas ociera o tarczę).

Układ hamulcowy jest podstawowym układem bezpieczeństwa w samochodzie, więc jeśli tylko zauważymy jakiekolwiek anomalie w jego funkcjonowaniu, powinniśmy bezwzględnie udać się do serwisu! Zaniedbanie może nas kosztować niestety więcej niż tylko wizytę u blacharza.

design by GreenMouse

Copyright © 2021 slusarczyk-auto.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.