Umów się na spotkanie online

Aktualności

OfertaTłumikiPromocje

Wpadający pedał hamulca

11.05.2015
Kierowca może zostać zaskoczony podczas hamowania sytuacją, kiedy po naciśnięciu pedał hamulca głęboko wpada, a samochód zwalnia w proporcjonalnie niewielkim stopniu. Jest to zjawisko skrajnie niebezpieczne, mogące doprowadzić do poważnego wypadku.

Jeśli ta sytuacja pojawi się nagle podczas jazdy, mamy najprawdopodobniej do czynienia z wyciekiem płynu hamulcowego. Jest to bezwzględne wskazanie, by się zatrzymać i nie kontynuować jazdy. Samochód powinien jak najszybciej znaleźć się w serwsie.

Stosunkowo często zjawisko “miękkiego hamulca” ma miejsce po naprawach układu hamulcowego. Najczęściej wiąże się to z błędami przy jego obsłudze. W nowoczesnych samochodach wyposażonych w układy przeciwpoślizgowe i kontroli trakcji wymiana płynu hamulcowego wymaga zastosowania testera diagnostycznego w celu przeprowadzenia procedury odpowietrzania bloku ABS oraz urządzenia ciśnieniowego do pełnej wymiany płynu hamulcowego. Bez tych urządzeń powstaje dużo ryzyko zapowietrzenia układu.

Czasem “wpadający pedał” może oznaczać uszkodzenie pompy hamulcowej, która nie jest w stanie zbudować wystarczającego ciśnienia, niezbędnego do przeniesienia siły nacisku na elementy cierne.

Każde z opisanych powyżej zjawisk dotyczy kluczowego dla bezpieczeństwa układu w samochodzie. Warto zadbać o jego prawidłowe funkcjonowanie podczas regularnych serwisów, a w sytuacji kryzysowej naprawę zlecić specjalistom.

design by GreenMouse

Copyright © 2021 slusarczyk-auto.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.