Umów się na spotkanie online

Aktualności

OfertaTłumikiPromocje

Porsche 918 Spyder

15.05.2014
Porsche 918 Spyder to sportowy samochód z centralnie umieszczoną jednostką napędową. Auto zostało pierwszy raz zaprezentowane podczas 80. edycji targów motoryzacyjnych w Genewie w marcu 2010 roku. Nie jest to typowe Porsche, które charakteryzuje się wyłącznie bardzo dobrymi osiągami i świetnymi właściwościami jezdnymi. Model 918 Spyder jest ekologicznym supersamochodem, który został dostosowany do rygorystycznych norm emisji spalin.

Porsche 918 Spyder mierzy 4,497 mm długości, 1,928 mm szerokości oraz 1,091 mm wysokości i jest dwuosobową targą, który zastąpił model Porsche Carrera GT, produkowany w latach 2004-2006 w Lipsku.

Porsche 918 Spyder napędzane jest przez silnik V8 o pojemności 3,4 l i mocy 500 KM, który współpracuje z dwiema jednostkami elektrycznymi o łącznej mocy 218 KM. Napęd przekazuje na tylną oś 7-biegowa przekładnia PDK opracowana przez Porsche. Co ważne, silniki elektryczne są rozmieszczone przy każdej z osi.

Porsche 918 Spyder przyspiesza do setki w 3,1 s i osiąga prędkość maksymalną 320 km/h. To bardzo dobre osiągi, biorąc pod uwagę niewielką ilość spalanego paliwa (3 l/100 km) oraz emisję dwutlenku węgla (70 g/km). To niższe wartości niż w przypadku na przykład hybrydowego Lexusa CT200h, który ma 1,8 l jednostkę benzynową o mocy 99 KM, połączoną z motorem elektrycznym o mocy 60 kW . Porsche twierdzi, że 918 Spyder jest w stanie wyłącznie na bateriach rozpędzić się do 150 km/h. 918 pokonuje słynny tor Nürburgring w 7 min i 30 s. To czas o 2 s lepszy niż w przypadku Carrery GT.

Kierowcy Porsche 918 Spyder mają do wyboru cztery tryby pracy jednostek napędowych. Pierwszym z nich jest tryb o nazwie E-Drive, po którego wybraniu pracują wyłącznie silniki elektryczne. Tryb Hybrid oferuje przyzwoite osiągi i niskie spalanie jednocześnie, tryb Sport Hybrid w znacznym stopniu angażuje tylny napęd, a tryb Race Hybrid wyciska z Porsche 918 Spyder wszystko, co to auto ma do zaoferowania.

Podwozie Porsche 918 Spyder zostało wykonane z włókna węglowego. Szerokie zastosowanie mają również aluminium oraz magnes, co pozwoliło na odchudzenie nadwozia do 1490 kg.

Warto wspomnieć także o mocniejszym wariancie Porsche 918 Spyder o nazwie 918 RSR. Auto zadebiutowało podczas targów motoryzacyjnych w Detroit i osiąga pierwszą setkę po 3,0 s i prędkość maksymalną 322 km/h. Pozwala na to 3,4 l jednostka V8 o mocy zwiększonej do 563 KM, która współpracuje z dwoma silnikami elektrycznymi o łącznej mocy 204 KM. Auto zostało wyposażone m.in w system KERS, opracowany przez specjalistów ekipy Williams z Formuły 1.

Nadwozie Porsche 918 RSR charakteryzuje się unikalnym malowaniem nadwozia o nazwie chrome blue oraz kilkoma sportowymi akcentami. Są to m.in. 19-calowe felgi i numer boczny „22", który nawiązuje do Porsche 917, zwycięzcy serii wyścigowej Le Mans w 1970 roku i 1971 roku.

Porsche 918 Spyder zostanie wyprodukowane w limitowanej liczbie 918 egzemplarzy w fabryce zlokalizowanej w Zuffenhausen. Osoby, które zdecydują się na kupno 918 Spyder, muszą wyłożyć 645 000 euro. Co ważne, ci, którzy złożą zamówienie na auto, będą również jedynymi uprawnionymi do kupna specjalnej edycji 911 Turbo S. Pierwsze dostawy do klientów rozpoczną się pod koniec 2013 roku.

918 Spyder to produkcyjna wersja samochodu zaprezentowanego po raz pierwszy jako koncept w 2010 roku. Entuzjastyczne przyjęcie przez zwiedzających motoryzacyjne targi w Genewie sprawiło, że firma Porsche zdecydowała się na przygotowane produkcji seryjnej tego wozu.
Porsche 918 Spyder jest następcą legendarnej Carrery GT. Łączy je między innymi koncepcja budowy silników. Oba powstały na bazie wyścigowych jednostek napędowych. W Carrerze GT był to motor, który był zaprojektowany pierwotnie do prototypu kategorii LMP1 – auto to nigdy nie wyjechało do walki w wyścigu. Z kolei jednostka 918 Spydera bazuje na 4-litrowym V8 zainstalowanym w Porsche RS Spyder klasy LMP2, które ścigało się z sukcesami w drugiej połowie pierwszego dziesięciolecia XXI wieku.

Jeśli chodzi o pomysł na konstrukcję układów napędowych, to Carrera GT jest lata świetlne za 918 Spyder. Jedyne, co mają wspólnego, to to, że silniki są w nich ustawione centralnie wzdłużnie. Carrera GT miała typowy napęd dla supersportowych aut z przełomu wieków – motor centralnie, ręczna skrzynia biegów, napędzane tylne koła. W 918 wszystko jest dużo bardziej skomplikowane.

Jednostka cieplna znajduje się centralnie w aucie. Tuż za nią konstruktorzy umieścili pierwszy silnik elektryczny. Dopiero za nim znajduje się zautomatyzowana dwusprzęgłowa skrzynia o siedmiu przełożeniach. Również z przodu znajduje się drugi silnik/generator elektryczny.

Motor spalinowy to widlasta „ósemka" o objętości skokowej 4,6 l, która osiąga moc 608 KM przy 8700 obr./min i moment obrotowy 540 Nm przy 6700 obr./min. Maksymalne bezpieczne obroty wału korbowego wynoszą około 9000 obr./min. Silnik ma bezpośredni wtrysk paliwa, ale Porsche nie zdecydowało się na montaż w nim doładowania.

Umieszczony z tyłu silnik elektryczny generuje moc 156 KM, natomiast ustawiona z przodu jednostka odznacza się mocą 129 KM. Łącznie daje 286 KM mocy. Energia elektryczna jest gromadzona w zestawie baterii litowo-jonowych zbudowanych za plecami pasażera i kierowcy. Silnikami elektrycznymi napędzane są zarówno przednie, jak i tylne koła.

Całkowita moc układu wynosi 887 KM przy 8500 obr./min, a maksymalny moment obrotowy waha się od 917 Nm do 1280 Nm w zależności od przełożenia, które jest włączone w skrzyni biegów – maksimum momentu obrotowego przypada na 7. przełożenie.

Zestaw elektryczno-spalinowy wymaga specjalnego układu chłodzenia. Takie układy są aż trzy. Oddzielnie są chłodzony silnik cieplny i silnik elektryczny, swój obwód chłodzenia mają baterie wraz ze sterownikiem i wreszcie swój ma silnik elektryczny z przodu. Zastosowanie hybrydowego napędu pozwoliło obniżyć zużycie paliwa, które w ekstremalnym przypadku wynosi zaledwie 3,0 l/100 km. Oczywiście na samym napędzie elektrycznym Porsche nie jest w stanie pojechać zbyt daleko.

Cały układ napędowy jest zbudowany wokół kompozytowej otwartej skorupy (podobne rozwiązanie jak w Carrerze GT). Z tyłu przymocowana jest również kompozytowa rama pomocnicza, do której z kolei dokręcono magnezowo-aluminiowe elementy strefy kontrolowanego zgniotu. Z przodu aluminiowa rama odpowiadająca za bezpieczeństwo jest przykręcona bezpośrednio do struktury nośnej.

W przeciwieństwie do rozwiązania w Carrerze GT, w 918 Spyderze Porsche nie zdecydowało się na zastosowanie zawieszenia z układem pushrod. Sportowa hybryda ma wielowahaczowe zawieszenie z kolumnami resorującymi bezpośrednio przymocowanymi do struktur nośnej i pomocniczej.

Maszyna została zaopatrzona w skrętną tylną oś. Przy mniejszych prędkościach oś skręca się minimalnie w przeciwną stronę niż koła przednie pozwala to zwiększyć manewrowość samochodu. Z kolei przy prędkościach bardzo wysokich oś skręca się w tę samą stronę, co sprawia, że rozstaw osi pozornie się zwiększa poprawiając stabilność 918.

Hamulce to zestaw ceramiczno-węglowych tarcz o średnicy 410 mm z przodu i 390 mm z tyłu. Tarcze ceramiczne są lżejsze mniej więcej o połowę w stosunku do stalowych, dzięki czemu maleje masa nieresorowana samochodu. Przednie tarcze są zatrzymywane za pomocą 6-tłoczkowych zacisków, natomiast tylne są blokowane przez zaciski 4-tłoczkowe.

Choć Porsche nie mówi o tym zbyt wiele, jego 918 Spyder ma aktywną aerodynamikę. Tę „aktywność" widać oczywiście, gdy wysunie się tylne skrzydło, ale to nie jedyny element odpowiadający za niewielkie opory lub duży docisk aerodynamiczny.

Wóz pracuje w dwóch trybach aerodynamicznych w zależności od wybranego trybu jazdy. W trybach „E-Mode" i „Hybrid" PAA (Porsche Active Aerodynamic) stara się zmniejszyć opory powietrza. W tym celu chowane jest tylne skrzydło, zamykane są klapy wentylacyjne pod przednimi światłami oraz zamykane są specjalne kanały pod podwoziem. Z kolei w trybach „Race", „Sport" i „Hot Lap" tylne skrzydło wysuwa się do góry, osłony wentylacyjne chowają się, a pod podwoziem odsłaniane są dodatkowe kanały. Te kanały mają kształt dwóch niewielkich dyfuzorów i znajdują się pod zawieszeniem. Powietrze, które przepłynie nimi, wydostaje się wylotami umieszczonymi za przednimi kołami. Podłoga wozu jest płaska, co pomaga osiągnąć efekt przyssania do podłoża.

Wnętrze Porsche jest dość ascetyczne i zdominowane przez wcale niedużą kierownicę i panel środkowy, na którym jest spory wyświetlacz obsługiwany dotykowo. Poniżej znajdują się dwa pokrętła. Kierownicę wyposażono w dźwigienki zmiany biegów i przyciski do sterowania trybami pracy samochodu. Sama deska rozdzielcza jest zdominowana przez obrotomierz. Obok niego jest prędkościomierz oraz wskaźnik poziomu paliwa i naładowania baterii, a nieco dalej drugi wyświetlacz.

Nadwozie 918 Spydera składa się paneli wykonanych z tworzyw sztucznych i wzmocnionych włóknami kompozytowymi. Łączą one w sobie lekkość z względnie dużą wytrzymałością. Przednie i tylne światła to zestawy diod elektroluminescencyjnych. Auto ma dwa kompozytowe zdejmowane panele dachowe, dzięki którym szybko zmienia się w coupé. Wśród smaczków stylistycznych nie można nie zwrócić uwagi na dwie rury wydechowe wyprowadzone nad silnik. To jedyne tego typu rozwiązanie w motoryzacji.

Mimo całej komplikacji Porsche 918 jest dość lekkim samochodem – waży 1675 kg. Jeśli to dla kogoś za dużo, może wybrać wóz w wersji z pakietem Weissach. Zestaw ten sprawia, że bolid jest lżejszy o 41 kg.

W ramach pakietu Weissach montowane lżejsze magnezowe felgi (oszczędność 14,9 kg). Ale to nie wszystko. Nadwozie nie jest w ogóle lakierowane, tylko oklejane folią, co daje 2,3 kg mniej. Wewnątrz zmieniana jest m.in. rama podtrzymująca konsolę środkową i wkładane lżejsze fotele. Do tego przerabiane jest mnóstwo innych elementów.

W połowie 2012 roku prototypowy 918 Spyder pokonał Nürburgring Nordschleife w 7:14 min, produkcyjne auto wyposażone w pakiet Weissach to samo okrążenie przejechało w 6:57 min. Producent podaje, że jego superhybryda z kitem Weissach od 0 do 100 km/h przyspiesza w 2,6 s, do 200 km/h rozpędza się w 7,2 s, a 300 km/h osiąga po 19,9 s. Prędkość maksymalna wynos 345 km/h.
Ceny samochodu startują od niemal 770 tys. euro (z podatkiem w Niemczech).

źródło: autokult.pl

 

design by GreenMouse

Copyright © 2021 slusarczyk-auto.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.