Silnik bierze olej - Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić? Co wymienić?

Auto zaczęło intensywnie “kopcić”, a moc silnika drastycznie spadła? Możliwe, że silnik bierze olej. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy tak się dzieje i co zrobić, by rozwiązać problem.

Jak sprawdzić, czy silnik bierze olej?

Często pojawiająca się kontrolka oleju, to nie jedyny znak, że coś jest nie tak. By ocenić, czy silnik bierze olej, możesz wziąć pod uwagę:

Kłęby niebieskiego dymu

By sprawdzić, czy silnik bierze olej, możesz rozgrzać silnik np. przejechać się autem, a kolejno zrobić postój. Zostaw auto na wolnym biegu, stań za nim i obserwuj rurę wydechową. Jeśli wydobywa się z niej szaro-niebieski dym, to jest to sygnał, że silnik bierze olej.

silnik bierze olej 2

Regularne pomiary

Wykonywanie regularnym pomiarów poziomu oleju silnikowego, to kolejny sposób na to, by sprawdzić, czy olej jest zbyt szybko zużywany. Jeśli co jakiś czas na desce rozdzielczej pojawia się żółta kontrolka poziomu oleju, to jest to sygnał, że ten zużywa się zbyt szybko. By potwierdzić, że silnik bierze olej, warto również sprawdzać poziom oleju na bagnecie na zimnym silniku. Jeśli olej wciąż ubywa, to jest to znak, że gdzieś jest wyciek lub olej dostaje się do podzespołów, do których nie powinien. 

Plamy pod samochodem

Jeśli widzisz, że samochód “kopci”, a jego moc jest mniejsza, warto sprawdzić, czy jeśli auto stoi kilka godzin w jednym miejscu, to pod nim zbiera się plama oleju. Jeśli tak jest, to ubytki oleju powstają w wyniku wycieku. Jeśli jednak plam, nie ma, a z rury wydechowej wydobywają się niebiesko-szare spaliny, to oznacza jedno - silnik bierze olej.

Kiedy warto podjąć działania?

Jeśli “branie oleju” nie wynika z wycieku, to warto kolejno sprawdzić, ile oleju ubywa. Standardowe pojazdy zużywają ok. 50 ml oleju na 1000 km, czyli ok. 0,5 litra na 10000 km. Jeśli więc po przejechaniu 1000 km, zauważysz wyraźny spadek poziomu oleju na bagnecie, to oznacza to, że zużycie oleju jest zwiększone. 

silnik bierze olej 4

Dlaczego silnik bierze olej?

Wynika to z faktu, iż podzespoły, a w tym elementy cierne wewnątrz silnika potrzebują więcej oleju, by właściwie działać. To powoduje, że odbierane są mniejsze pokłady ciepła wydzielane w komorze spalania, co prowadzi do większego zużycia oleju.

Czy więc w takiej sytuacji silnik nadaje się do gruntownego remontu? Niekoniecznie. 

Przyczyny brania oleju w silniku benzynowym

Przyczyn może być wiele:

  • Nieszczelność w turbosprężarce
  • Mechaniczne zużycie tłoków i pierścieni
  • Zniekształcenia korbowodu
  • Zużycie pompy wtryskowej
  • Złe działanie filtra cząstek stałych

silnik bierze olej 3

Silnik bierze olej - Co zrobić?

Choć awarie silnika często kończą się gruntownym remontem jednostki, to sytuacja, gdy silnik bierze olej, nie zawsze oznacza, że jedyną opcją ratunkową jest wizyta u mechanika. Jednym ze sposobów zmniejszenia zużycia oleju jest użycie specjalistycznego preparatu.

Silnik bierze olej - Jaki preparat?

By zmniejszyć zużycie, można zastosować pewien dodatek do oleju, który zwiększa jego wydajność. W momencie gdy do silnika dostanie się olej z preparatem, natychmiast rozpoczyna się proces regeneracji tj. tworzenia na powierzchniach tarcia warstwy ceramiczno-metalowej, która odbudowuje i wypełnia zużyte powierzchnie pierścieni tłokowych, cylindrów i panewek.

Niestety nie oznacza to, że problem zniknie, ponieważ może okazać się, że podzespoły są na tyle zniszczone, że jedyne co pozostanie to ich wymiana.

silnik bierze olej 5

Silnik bierze olej - Co wymienić?

W zależności od przyczyny można wymienić, naprawić lub zregenerować dany element. Jeśli wina leży po stronie miski olejowej, czy też pękniętej lub zużytej uszczelki ich wymiana nie naraża nas na duże koszta, a może rozwiązać problem.

Niestety gdy przyczyną są uszkodzenia bloku silnika lub jego cylindrów, to należy przygotować się na poważniejsze koszta. 

Przeczytaj również: Wymiana oleju - Cena. Ile to trwa i co ile wymieniać?

Podsumowanie

Teraz wiesz, jak sprawdzić, czy Twoje auto zużywa zbyt dużo oleju i co możesz zrobić, by rozwiązać ten problem. Zauważenie pierwszych objawów tego stanu to wyraźny sygnał, który zobowiązuje nas do działania szybko, ponieważ podjęcie właściwych kroków na czas uchroni nas przed stresem, a auto przed poważniejszymi awariami.

Twoje auto bierze za dużo oleju? Umów się na wizytę:

Recepcja: tel: 14 626 10 26

tel. kom: 531 212 477

e-mail: biuro@slusarczyk-auto.pl 

Nasi partnerzy atel2.png logo-buz2.jpg